תהליך רישום פטנט: כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

מהו פטנט? פטנט מוגדר בתור זכות חוקתית המוענקת לבעל המצאה כלשהיא, הניתנת לו לפרק זמן מסוים הנקבע לפי חוק. כל אחד שיש לו בעלות על פטנט מסוים אז בעלות זו מונעת מאנשים אחרים לגנוב לו את הפטנט או להשתמש בפטנט ללא אישורו. למעשה, פטנט מאפשר בלעדיות על הפטנט המסוים, עבור בעליו. במסגרת זכויות יוצרים חשוב לבדוק שבעלות על פטנט מסוים היא בתוקף, על מנת למנוע את גניבת רעיון הפטנט בידי ידיים זרות. בעיקרון כל המצאה או רעיון יצירתי ניתן ליישמו לפטנט, ובכך, בתהליך הנדרש לפי החוק, לרשום בסופו של דבר, את הפטנט ברשם הפטנטים, כנדרש לפי החוק.

תהליך רישום פטנט הוא תהליך היכול להימשך זמן רב, עד לאישורו של הפטנט ורישומו במאגר הפטנטים. תהליך רישום פטנט מתחיל בהגשת מסמך מסודר המתאר את ההמצאה שעבורה אנחנו מבקשים להוציא פטנט רשום. חשוב במסמך לעיל לתאר את יתרונות ההמצאה שלנו וכל היבט נוסף המרחיב אודותיה ואודות יישומה בפועל, ולהגיש את הבקשה לרשות הפטנטים. חשוב לבדוק בסקירת פטנטים, על ידי מידען או עורך פטנטים, בסקירה ראשונית כדי לבדוק שאין פטנט הזהה להמצאה שלנו. היבט זה חשוב כדי למנוע הפרת זכויות יוצרים. לאחר שבדקנו במאגרי הפטנטים שאין פטנט דומה להמצאה שלנו, אז עוברים לכתיבת המסמך לעיל ומגישים אותו בצורה מסודרת לרשות הפטנטים כדי שרשות הפטנטים תבדוק ותאשר את הפטנט. בנוסף, תהליך רישום פטנט בארץ כולל הגשת אגרות, ארגון שרטוטים מגוונים המתארים את ההמצאה עבורה אנו מבקשים לרשום פטנט, וכן תשלום שכר טרחה למידען או לעורך פטנטים עבור סריקת פטנטים במאגרי המידע וכן תשלום עבור עורך פטנטים, לכתיבת הבקשה לפטנט לרשות הפטנטים, בצורה מקצועית. אם מעוניינים לבצע תהליך רישום פטנט בחו"ל אז יש עלויות נוספות של תרגום המסמכים, בנוסף לעלויות לעיל, במסגרת תהליך רישום פטנט, בארץ או בחו"ל.

במסגרת הליך האישור של פטנט מסוים, תהליך רישום פטנט הוא חלק מורכב ומאתגר אך בעל חשיבות רבה לאישור פטנט כנדרש לפי החוק. תהליך אישור פטנט יכול לקחת גם שנים, כי נדרשות בדיקות ואישורים מגוונים במהלכו, ולכן יש לקחת בחשבון שזה לא תהליך קצר, אלא תהליך מורכב ומאתגר, שדורש סבלנות רבה ונחישות כדי להתמיד ולקדם את ההמצאה שלנו עד לאישורה הסופי ברשות הפטנטים. צריך להיות סבלניים ולהבין שתהליך רישום פטנט הוא תהליך ארוך אך אם נצליח להשיג רישום של הפטנט אז זוהי הצלחה אישית שלנו, בכך שזכינו להגשים את ההמצאה ולהפוך אותה לפטנט רשום. כך אף אחד לא יוכל לגנוב את ההמצאה כי היא מוגנת זכויות יוצרים ורשומה כפטנט לפי החוק. תהליך רישום פטנט יכול לקחת שנים רבות, כי בודקים היטב את המסמכים ברשות הפטנטים, וזו בדיקה הדורשת, כאמור, סבלנות רבה, לאורך כל התהליך.

לסיכום, אם יש לכם רעיון מקורי להמצאה שלדעתכם תשנה את העולם, ואתם מאוד רוצים לפרסם את ההמצאה לאשר אותה כפטנט מוגן, כדי שלא יגנבו לכם את הרעיון, אז תוכלו להתחיל לקדם את הרעיון שלכם, ולהתחיל מרישום מסודר של הרעיון שלכם, על גבי הכתב, עם תמונות ושרטוטים מתאימים, וכך בהדרגה לקדם את הרעיון שלכם מול רשות הפטנטים. חשוב גם לבצע בדיקה מקדימה במאגרי פטנטים, על ידי מידען או על ידי עורך פטנטים, כדי לוודא שאין פטנט דומה לרעיון שלכם, כי אחרת חבל על הזמן ועל המאמץ. יחד עם זאת, אם יאשרו את ההמצאה, אז ההמתנה משתלמת ושווה את המאמץ שהושקע.

מרחבי הרשת:
יורם קראוס – כתבה באתר ביזפורטל
יורם קראוס – כלכליסט