ההבדל בין טונר למדפסת לייזר לראש דיו

מדפסת

אנו עושים שימוש נרחב כמעט בכל מקום בעבודה, במשרד, בבית במדפסות. קיימות מדפסות שונות בשקו וכאשר כשאנחנו מעוניינים לקנות מדפסת לה נלווים אביזרים נוספים כמו: טונרים למדפסת, דיו למדפסת או ראש דיו שצריכים להחליף מידיי פעם. לכן,  כדאי לקחת בחשבון מה כמות הדפסים שראשי הדיו או הטונרים שלה מדפיסים ומה העלות של ראש דיו מקורי ואם ניתן להשיג ראש דיו או טונר חלופי למדפסת.

על טונר ודיו

לעיתים אנו נתקלים במצב בו אוזל או נמגר לנו הדיו במדפסת ועל כן נדרש מאיתנו להחליפו. טונרים למדפסת הוא מחסנית המכילה בתוכה אבקת טונר המשמשת להטבעתם של הטקסט והתמונות על הנייר המודפס במכונת הצילום ובמדפסות הלייזר ולמעשה משפרות את איכות ההצמדה של האבקה לדף בעת ההדפסה. מומלץ מאוד לקנות טונרים מקוריים ולקבל אחריות של היצרן למרות עלותם הגבוה משום שקיימים גם  חיקוים והם אינם ניתנים בפיקוח או בקרה בנודע לאיכותם או עמידותם בתקני הבטיחות וכתוצאה מכך האיכות שלהם ירודה. לעומתו, הדיו הוא הנוזל המאפשר לצבוע את המשטח בצורה שתאפשר לנו לראות את התמונה או הטקסט שהדפסנו. יתרונו הגדול נוח לתפעול, או להחלפה במידת הצורך וגם זול. אך יחד עם זאת, ראש הדיו או מחסניות הדיו נוטים להיגמר יחסית מהר ולכן יכול להיווצר מצב שבעצם ההוצאות השונות על מדפסת הדיו גבוהות יותר ולאו דווקא משתלמות לכל אחד.

הכל עניין – תלוי במדפסת

בסופו של דבר, הכל עניין שתלוי בבחירת המדפסת המתאימה לצרכים שלכם בצורה המיטבית וביעילות הרבה. כך שבמדפסת הזרקת דיו קיים מנגנון המצפה את הנייר במטען חשמלי המאפשר להצמיד את הדיו לדף. בקצה מחסנית בדיו נמצא הראש דיו עליו ממוקמים מאין מזרקים קטנים עליהם המדפסת למעשה מבוססת. מכאן ניתן להבין כי ראש הדיו הוא החלק הצמוד לדף בזמן ההדפסה ובהתאם לצרכי ההדפסה המדפסת ממקמת את ראש הדיו על הנייר. אולם, מהצד השני של ראשי הדיו במדפסות הזרקות דיו, קיימים טונרים למדפסת המתאימים למדפסות הלייזר. הטונר, הוא גדול יותר ומתנהג בצורה אחרת. טונר משתמש בדיו שעבר המרה לצורת אבקה דקיקה בו חום גבוה נדבק ומותח על פני השטח של נייר ההדפסה. כתוצאה מכך ובהתאם לתמונה הרצויה, המדפסת תשלח זרמים חשמליים וכך כל פעם שחלק מסוים מהנייר עובר על פני תוף הטונר, הוא ישגר את האבקה בחום גבוה ויוצר את מה שהדפסנו.

השאלה : במה כדאי לבחור?

כמו לכל מוצר, גם לטונרים ודיו קיימים יתרונות וחסרונות אולם ניתן לומר כי עבודה עם טונרים למדפסת הינה משתלמת יותר מכוון שמדובר למעשה בהדפסה עם כמויות גדולות יותר. כשמדפיסים טקסט בצבעי שחור לבן מדפסת הלייזר הינה יעילה יותר הודות לשימוש בצורה אבקתית של הדיו המאפשר חיסכון מרובה והדפסה יעילה במחיר זול יותר. לעומת זאת, דיו נוזלי במדפסת הזרקת דיו הינה מהווה פתרון אידיאלי יותר כאשר מעוניינים להדפיס בהדפסה ביתית וגם בהיקף מצומצם או קטן יותר אך באיכות גבוה והשקעה גדולה של דיו בכל הדפסה, דבר הגורם להתייקרות כשרוצים להדפיס בכמות גדולה יותר ובאיכות המרבית.

עוד אתרים שיעניינו אותך:

עופר איתן – על חברת טכנולוגיית השייווק שהונפקה בבורסה של טורנטו