האם חברת החשמל תציע אינטרנט על התשתית שלה?

אחת השמועות האחרונות שאנו שומעים בשוק האינטרנט הוא שחברת חשמל תציע אינטרנט על גבי תשתית החשמל שלה. כיום ניתן לומר ששוק האינטרנט יחסית רווי כאשר בזק היא השחקנית החזקה ביותר בשוק הזה היות שהיא כמובן מנצלת את תשתית הטלפוניה שלה לטובת התשתית של האינטרנט, דבר שחוסך לה עלויות של מיליונים. לכן, כעת השמועות שחברת החשמל מתכננת להיכנס לשוק האינטרנט מתבססות בעיקר על כך שאת התשתית כבר יש לה וכל שנותר לה הוא להניח בתשתיות הללו כבלים מתאימים, דבר שלא יעלה לה כסף רב בניגוד לחברה מתחרה שתקום ללא תשתית ותאלץ להניח תשתיות מאפס, דבר שיעלה כספים רבים להשלימן. אז האם חברת החשמל תציע אינטרנט על התשתית שלה? החלטנו לבדוק מדוע כן ומדוע לא.

בעד

אז כפי שכבר סקרנו את עניין העלויות, הנחת תשתית אינטרנט על גבי תשתיות החשמל הפרוסות ברחבי הארץ הוא דבר שלא יעלה לחברת החשמל כסף רב, כלומר העלויות הקבועות של פרוייקט כזה יהיו יחסית נמוכות דבר שיעזור לה להציע חבילות אינטרנט במחירים אטרקטיביים יותר ובכך למשוך לקוחות רבים יותר. בנוסף, לחברת החשמל יש את התשתית לעשות זאת בתוך החברה, כלומר שירות לקוחות למשל כבר יש לחברת החשמל, דבר שיקל עליה בהיבט הארגוני. מבחינת חסמי כניסה ממשלתיים כנראה שלא תהיה התנגדות מצד המחוקק או מצד הרגולטור שדווקא יהיו בעד הגברת התחרות ומהעובדה לצרכנים תהיה אופציה נוספת לבחירת ספק אינטרנט, דבר שכנראה יוריד את המחירים עבור הצרכנים.

נגד

מאידך כניסה לשוק האינטרנט עלולה להיות קשה עבור חברת החשמל שלא מתמחה בתחום האינטרנט ועל כן עלולים להיות לה לא מעט חבלי לידה. בהיבט הכלכלי ייתכן והיא תשלם שכר לימוד יקר מאד תחילה היות והיא תאלץ להשקיע כספים רבים בטיפול בבעיות לדוגמא כמו בעיות תשתית של הנחת הכבלים. בנוסף ייתכן והיא לא תעמוד בביקושים הראשוניים ותחווה ירידה באיכות הגלישה או בעיות טכניות שעלולות לקרות לגולשים בעקבות עומסים או תקלות. בהיבט הטכני על חברת החשמל להכשיר צוות נרחב של טכנאים, של אנשי מכירות ושיווק וכמובן של נותני שירות ותמיכה טכנית על מנת לתת מענה ללקוחות בכל התחומים, דבר שעלול לעלות לה כסף רב בהיבט של גיוס והכשרת עובדים. אז האם חברת החשמל תכנס לשוק האינטרנט רק הזמן יאמר, אך בהחלט ישנם מספר אספקטים שמקבלי ההחלטות צריכים לחשוב עליהם לפני קבלת ההחלטה.

 

עוד משהו שיעניין אותך:

עופר אלשיך – על לימודי הייטק ומציאת עבודה בתחום